זריקות אינסולין

על מנת לחקות הפרשה נורמלית של אינסולין, חברות התרופות פיתחו שתי משפחות עיקריות של תחליפי אינסולין, "בזאלי" ו- "בולוס", כפי שמוסבר להלן:

  • אינסולין בזאלי: תפקידו לשלוט על רמות הגלוקוז במשך הלילה ובין הארוחות.  אינסולין מסוג זה מהווה כחצי מכמות האינסולין היומית הנדרשת לגוף.  סוגי אינסולין באזאלי הנמצאים בשוק כוללים NPH (הידוע גם בשם Insulatard), גלרגין (לנטוס), דטמיר (Levemir), ו- Degludec (ידוע יותר בארץ כ- Tregludec).
  • אינסולין בולוס: תפקידו לפעול בזמן ארוחות, כדי לכסות את הפחמימות שנכנסות לדם.  אינסולין מסוג זה משמש גם כדי לתקן רמות סוכר גבוהות מדי בדם מכל סיבה שהיא.  בשוק ניתן למצוא אספרט Aspart‏ (Novorapid), ליספרו Lispro (ידוע בשם Humalog) וגלוליזין Glulisine‏ (Apidra).
משאבות אינסולין

משאבת אינסולין הינה כלי קטן וממוחשב אשר מתוכנת להזליף אינסולין לרקמות השומן התת עורי. משאבת האינסלין עמידה ומתפקדת שנים, אך יש להחליף את אספקת האינסולין ומרכיבים מסוימים במשאבה (מאגר אינסולין, צינורות וסט עירוי) כל מספר ימים.

היתרון במשאבה לעומת הזרקה הוא שניתן ביתר קלות לחקות את הדרך הטבעית בגוף למתן אינסולין.  ניתן לתכנת את המשאבה בהתאם לשינויים הנורמליים ברגישות הגוף לאינסולין במשך היום.  (למשל, אצל רוב האנשים יחידת אינסולין אחת באמצע הלילה מורידה את כמות הסוכר בדם בצורה יותר משמעותית מאשר בבוקר.)  חשוב להבין שהמטופל הוא האחראי לזמן ההזלפה וכמות האינסולין המוזלפת.

מינון האינסולין

בדרך כלל דרושות 0.5 יחידות אינסולין לכל קילוגרם בגוף לכל יום.  הכמות יכולה להשתנות מצבים מסוימים עלולים להשפיע על מינון האינסולין.  עליה במשקל יכולה להגדיל את המינון הדרוש באופן לא לינארי.  במצבים מסוימים (הגברת הפעילות הגופנית, ירידה במשקל, בעיות בתפקוד כליות) יש לצרוך כמות מוקטנת.

 


המידע מוגש לידיעה בלבד, אינו מהווה ייעוץ רפואי ואין בו תחליף לבדיקה או להתייעצות אישית עם רופא.