סוכרת סוג 1

[דלג לסוכרת סוג 2]

בתור סוכרתי סוג 1, האם אהיה תלוי באינסולין לשארית חיי?

בינתיים, כן. סוכרתיים מסוג 1 אינם מייצרים כמות מספקת של אינסולין באופן טבעי, ורובם מזריקים אינסולין לפחות 4 פעמים ביום. רבים משתמשים במשאבת האינסולין שאט אט הופכת להיות המחליפה המועדפת להזרקות (ידניות) תכופות. בשימוש במשאבה כזו, כל מספר ימים מוכנס כתתר תחת העור, והאינסולין מוחדר לגוף באופן המשכי. למרבה המזל הטכנולוגיה מתקדמת בקצב מהיר ואנו מצפים לשיפורים נוספים בקרוב.

האם פעילות גופנית תעזור לי לשלוט בסוכרת סוג 1?

בכלליות, פעילות גופנית יכולה לעזור בניהול הסוכרת מסוג 1, בנוסף לנטילת אינסולין ולשמירה על תזונה בריאה. בסוכרת סוג 1, בניגוד לסוג 2, פעילות גופנית עלולה לסבך את הטיפול כי היא מוסיפה עוד משתנה למשוואת האיזון.  יחד עם זאת, היתרונות של פעילות גופנית עולים על חיסרון זה.  על מנת להתאמן בצורה בטוחה ולהפחית את הסיכונים, תמיד יש להתייעץ עם הרופא.

במידה ואפסיק לאכול דברי מתיקה, האם אני אוכל להפסיק ליטול אינסולין?

אפילו בעת הפסקת צריכת מזון עשיר בפחמימות (מזון אשר הופך לסוכר בזרם דם) כגון דברי מתיקה, ישנו הצורך באינסולין לסוכרתיים מסוג 1. בדוק עם הרופא המטפל לגבי התאמת מינון האינסולין שעלול להשתנות בעקבות שינויים בתזונה.

האם יש צורך במעקב אחר הסוכר בדם אפילו כאשר אני מרגיש טוב?

הרגשה טובה אין משמעותה שרמות הסוכר בדם תקינות.  המפתח להצלחה בקרב סוכרתיים סוג 1 הוא ניטור תכוף של רמת הסוכר בדם.  למעשה, מינימום של ארבעה ניטורים ביום הוא הכרחי.  מד סוכר רציף יכול להיות מאד אפקטיבי.

אני סוכרתי מסוג 1. האם ילדיי בסיכון?

כן, אך הסיכון נמוך. אמנם סוכרת מסוג 1 הינה מחלה גנטית, רק כ- כ3%-6% מהילדים של סוכרתיים מסוג 1 יפחתו סוכרת מסוג 1 בעצמם. הסיכון משתנה עם הגיל, המין וגורמים אחרים המתייחסים להורה הסוכרתי. ניתן לקבל מידע נוסף על סיכונים אלו באמצעות בדיקות גנטיות מסוימות של ילדיך.

 


סוכרת סוג 2

האם סוכרת סוג 2 יכולה לחלוף? והאם אני עדיין חולה בסוכרת גם כאשר ערכי הסוכר בדמי חוזרים לרמה נורמלית?

כשערכי הסוכר בדם אצל סוכרתי סוג 2 הם ברמה נורמלית ללא טיפול, אז ניתן לומר לכל היותר שהסוכרת נמצאת במצב מאוזן לחלוטין. זכור שסוכרת סוג 2 היא מצב גנטי או נטייה מובנית מוקדמת שאינם משתנים עם הטיפול.  הנטייה המובנית המוקדמת לסוכרת תישאר תמיד, וערכי סוכר גבוהים בדם עלולים לחזור גם בעתיד.  אם יש לך סוכרת סוג 2 וערכי הסוכר בדם נמצאים תחת שליטה במהלך טיפול (דיאטה, אימון גופני וטיפול תרופתי), משמעות הדבר היא שהטיפול עובד.  המשך כך!  אם לא תמשיך בטיפול, ערכי הסוכר בדם יעלו שוב.

האם אצטרך ליטול אינסולין אם יש לי סוכרת סוג 2?

אולי. היסטורית 25-30%  מסוכרתיים סוג 2 זקוקים לטיפול באינסולין. יחד עם זאת, ישנן הרבה תרופות חדשות זמינות שיכולות לדחות או למנוע את הצורך בטיפול באינסולין. הצפי הוא כי פחות ופחות אנשים יזדקקו לטיפול באינסולין לשליטה בערכי הסוכר בדמם.

 בתור סוכרתי סוג 2, האם בקבלת טיפול באינסולין אהפוך לסוכרתי סוג 1?

לא. נטילת אינסולין אין משמעותה שיהיה לך סוכרת סוג 1. סוג הסוכרת שלקית בה נקבע על ידי הגנטיקה שלך ולא על ידי סוג הטיפול.

אם אני סוכרתי סוג 2 ואני נוטל אינסולין, האם אצטרך לקבל טיפול באינסולין לצמיתות?

לא בהכרח. אם תוכל להפחית במשקל, לשנות את הדיאטה שלך, להגדיל את רמת הפעילות שלך או לשנות את התרופות שלך, אולי תוכל להפחית או אפילו להפסיק לגמרי נטילת אינסולין. בנסיבות מסויימות, אולי תאלץ לחזור לאינסולין באופן זמני – למשל בתקופת הריון, מחלה חריפה, לאחר ניתוח, או בעת קבלת טיפול תרופתי המעצים את עמידות הגוף לפעולת האינסולין (כמו למשל סטרואידים). לעיתים קרובות ניתן להפסיק את הטיפול באינסולין לאחר חלוף נסיבות מיוחדות אלה.

האם אימון גופני יועיל לטיפול בסוכרת שלי?

אימון גופני מועיל מאוד בניהול סוכרת סוג 2. היוועץ תמיד עם הרופא שלך לגבי הקווים המנחים לאימון גופני על מנת להתאמן בבטחה.

אם אני סוכרתי סוג 2, האם אוכל להפסיק את הטיפול התרופתי על ידי הוצאת ממתקים ועוגיות מהדיאטה שלי?

אם תוציא מהדיאטה שלך כל אוכל המהווה מקור לפחמימות מרוכזות (מזונות ההופכים לסוכר בזרם הדם שלך) כמו ממתקים ועוגיות, תוכל אולי להפחית או להפסיק את הצורך בטיפול תרופתי בסוכרת. דיאטה משופרת תועיל לכל אדם עם סוכרת סוג 2, אך ייתכן שעדיין תזדקק להתערבויות נוספות כגון פעילות גופנית מוגברת, הפחתת משקל או תרופות כדי לשמור את רמת הסוכר בדמך בטווח המטרה.

האם אני צריך לנטר את רמת הסוכר בדם שלי אם אובחנתי כסוכרתי סוג 2?

באופן כללי – כן.  אם אינך נוטל אינסולין, אז בדיקת אינסולין אינה תמיד נחוצה.  יחד עם זאת, זכור שאינפורמציה שווה כח.  מודעות לרמת הסוכרת יכולה לעזור להמשיך באיזון.

אם אני סוכרתי סוג 2 האם ילדיי נמצאים בסיכון?

כן. סוכרת סוג 2 היא מחלה גנטית. הסיכון הגבוה ביותר ללקות בה הוא כשישנם מספר בני משפחה סוכרתיים.  אם אתה סוכרתי סוג  2, לילד שלך יש סיכוי שבין 10%-15% לפתח סוכרת סוג 2. מבין תאומים זהים, בהינתן שלתאום אחד יש סוכרת סוג 2, ישנה סבירות של 75% שהשני יהיה סוכרתי סוג 2 גם כן.  אם בנוסף לפקטור הגנטי הילדים הם בעלי משקל עודף, אינם פעילים דיים ובעלי גורמי סיכון אחרים, אז הסיכוי שלהם להפוך לסוכרתיים סוג 2 גדול אף עוד יותר.  למרבה המזל, במקרים רבים ניתן למנוע את הופעת הסוכרת מסוג 2 אפילו בקרב בעלי הסיכון המוגבר (ראו להלן).

האם סוכרת סוג 2 ניתנת למניעה?

 למרות שלא ניתן לשנות את המצב הגנטי שלך, ידוע לנו כי אפילו פעילות גופנית והפחתת משקל מתונות יכולות לדחות או למנוע את התפתחות הסוכרת סוג 2. מחקר שנערך בארה"ב ב – 2002 הקרוי "התכנית למניעת סוכרת" (DPP) הראה שכאשר אנשים מפחיתים 5-7% ממשקלם ומתאמנים כ- 150 דקות בשבוע, הם כולים להפחית את הסיכוי לפתח סוכרת סוג 2 באופן ניכר. תוצאות דומות נצפו בפינלנד.  באופן יותר מדויק, שינויים מתונים מעין אלו באורח החיים מפחיתים בכ – 58% את הסבירות לפתח סוכרת סוג 2, בהשוואה לאלה שאינם טורחים להכניס שינויים אלה לחייהם.  בנוסף, מחקרים הראו שנטילת מטפורמין לפני הופעת סוכרת סוג 2 (בקרב בעלי סיכון גבוה) מפחיתה ב- 31% את הסיכוי לפתח את הסוכרת.

 


המידע בדף זה נכתב בלשון זכר, אך מיחס לנשים ולגברים כאחד.  המידע מוגש לידיעה בלבד, אינו מהווה ייעוץ רפואי ואין בו תחליף לבדיקה או להתייעצות אישית עם רופא.